Vrouwen in het leger om de mobilisatie van hun mannen te vermijden

Een aantal Oekraïense vrouwen treden vrijwillig in het leger om te vermijden dat hun echtgenoten opgeroepen worden. Deze kunnen zich dan helemaal aan de opvoeding van de kinderen wijden. Aldus Oksana Grigorjewa, de ‘geslachtenraadgeefster’ van de Oekraïense strijdkrachten.

“Ik weet ook dat in bepaalde gezinnen een vrouw door haar familieleden naar het leger kan gestuurd worden. Bv. door de schoonmoeder, opdat zoon, een moederskindje, thuis bij de kinderen kan blijven. Met als argument dat een vrouw niet naar stormaanval zal gestuurd worden, waarbij de man in de oorlog zou riskeren gedood te worden,” aldus Oksana Grigorjewa.

“De situaties kunnen verschillen en leiden soms tot conflicten en scheidingen,” zo stelt Grigorjewa, “ik weet dat er mannen zijn, die zich een bewijs van een handicap kopen of een schijnhuwelijk met een gehandicapte vrouw aangaan. Ik weet dat er mannen zijn die drie jaar lang thuis, binnen, zitten en niet naar buiten gaan terwijl terwijl de arme, gedreven vrouwen werken om hen te voeden. En nu is het nog moeilijker zich naar buiten te begeven omdat ze gezocht worden. Om deze reden vallen gezinnen uit elkaar.”

Sinds februari 2022 geldt in Oekraïne de algemene mobilisatie die steeds weer verlengd werd. Op 18 mei 2024 werd deze verscherpt, waardoor honderdduizenden meer tot hun dienstplicht gedwongen werden. Bijna dagelijks vindt men op sociale media video’s van dwangmobilisaties waarin militaire commissarissen mannen op straat, in drankgelegenheden, in sporthallen e.d. “vangen.” Erger, ook worden dienstontduikers in recruteringscentra lijfelijk bestraft, geslagen. De mannen proberen immers met alle mogelijke middelen aan de mobilisatie te ontkomen: ze kopen attesten over een handicap, “schrijven zich in” aan universiteiten of proberen illegaal over de grens te ontsnappen.

Oksana Grigorjewa pleit ervoor – zoals in Israël het geval is, ook vrouwen te mobiliseren. Slechts een kleine 10% dient in actieve gevechtsposities. De meerderheid worden ingezet in een ondersteunende rol, zoals in de medische sector, veiligheid en administratie. Het grootste probleem voor vrouwelijke soldaten in het Oekraïense leger is het gebrek aan uniformen. Volgens de informatie, verstrekt door de Oekraïense regering, zouden zo’n 65.000 vrouwen in het leger actief zijn.

https://report.az/en/region/ukraine-is-urged-to-mobilize-women

EAdaily.com

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.